هنر

ابزارآلات ویترای

دوستان عزیز امروز در این مقاله میخواهیم شما را با ابزار آلات ووسایل ویترای آشنا کنم .

در کار ویترای برای هنر جویان مبتدی وسایلی که استفاده می شود شامل موارد زیر است :

  1. خمیر دور گیر یا لاینر
  2. شیشه وظروف شیشه ای
  3. رنگ های ویترای که پایه آب وپایه ی تینر هستند
  4. حلال ویترای
  5. مدیدم شفاف کننده
  6. قلموی سر گرد
  7. پالت
  8. پیپت
  9. چسب کاغذی وطرح های چاپ شده

هر کدام را به تفکیک خدمت شما عزیزان توضیح می دهیم :

۱.خمیر دورگیر

چون ماباید رنگ ویترای را روی شیشه استفاده کنیم وچون این رنگ رقیق هستش ودر سطح کار پخش میشود ما از خمیر دورگیر به عنوان یک قابی دور کار استفاده میکنیم وبعد رنگ می کنیم .خمیرهای  دروگیر به سه مدل در بازار موجود هستند  ساده ومتالیک واکلیلی  وبا رنگهای مختلف  وبیشتر رنگ های طلایی ومشکی وسفید ونقره ای دربازار پیدا می شوند.

این دورگیرها هم بابرندهای خارجی در بازار هستند هم با برندهای ایرانی که در این مقاله برندهای معتبر وبا کیفیت عالی رو بررسی می کنیم.

بهترین برند های خارجی موجود در بازار برند ال بی وبرند پ ب او که فرانسوی هستند وبرند کادنس که هرسه کیفیت خوب دارند وبعد ازخشک شدن و بعدازشستشو کنده نمی شوند اما قیمت این سه برند بالاست البته  چون کیفیت بالایی دارند به صرفه هم هستند. دورگیرهایی که با برند ایرانی در بازار موجود هست برند ترمه باران که نسبت به بقیه دورگیرها کیفیت وراحتی کار بالاتری دارد البته برندهای دیگر مثل پرشین رپین وورسای  هم در بازار باقیمت کمتری موجود هست اما کیفیت وراحتی کار کمی دارند.یک سری کارهای دست ساز ایرانی هم در بازار موجد هست که در حین کار کیفیت مشخص می شود ولی خیلی برای افراد مبتدی توصیه نمی شود.

۲.شیشه وظروف شیشه ای

هنر ویترای یعنی نقاشی روی شیشه پس اولین وابتدایی ترین ابزار کار استکه بستگی به طرح ومدلی که شما دوست دارید قابل تغییر است .درظروف وسطوح شیشه ای مسطح وبطری ها وقاب پنجره وهر جایی که شیشه به کار می رود قابل اجراست که برای سطوح تخت وتابلوها میتوانید از شیشه بری ها درهرسایزی تهیه کنید وبرای ظروف هم می توان از ظروف ساده در منزل یا حتی شیشه های دور ریختنی هم استفاده کرد در موارد خاص هم می توان از فروشگاههای اینترنتی هر مدلی را سفارش داد.

۳.رنگ های ویترای

رنگ های ویترای دردونوع مختلف در بازار موجو هستند رنگ ویترای پایه آب که بعد از کار برای خشک شدن باید در کوره حرارت ببینند تا خشک شوند به همین دلیل زیاد کاربردی نیستند مگر مواردی که استحکام بالایی نیاز داشته باشند.

اما رنگ های پایه ی تینر رنگ هایی که بعد از کار وباگذشت زمانی چندساعته کاملا خشک شده وحتی قابل شسشوهستند وبرای پاک شدنشان به سختیی با تینر وتیغ از روی کار پاک می شوند.

رنگهای ویترای شفاف هستند وبه راحتی باهمدیگر ترکیب می شوند واگر رنگ های شفاف در یک کار استفاده شوند بعد از کار هم نور را از خود رد می کنند که ویترای شفاف به وجود می آید و اگر رنگ ها با سفید ومشکی یعنی رنگ های مات ترکیب شوند ویترای سایه مات را بوجود می آورد . رنگ ها هم ازرنگهای اصلی ورنگ های فرعی تشکیل شده که با ترکیب آنها به هر رنگی که بخواهید دست پیدا می کنید.

رنگها هم مثل دورگیرها با برندهای خارجی وایرانی در بازار موجود هستند که بهترین آنها همان برند ال بی وپ ب او ودر ایرانی ها همان ترمه باران از بقیه کارها عالی تر هستند.

۴.حلال ویترای

حلال همان تینر می باشد که البته هر مارک رنگی که استفاده کنید حتما حلال مخصوص خودش را به کاربرید که برای رقیق کردن رنگ ها وهمینطور تمیز کردن وپاک کردن قلمو ها  به کار می رود.

۵.مدیوم شفاف کننده

مدیوم برای جاهایی که می خواهیم رنگ روشن تر بشود وسایه زدن وکار آبرنگی استفاده می شود ودر کارهای مات هم اول کمی سفیدو مدیوم را می توان ترکیب کرد بعد رنگ را اضافه کرد تا رنگ یکدست تری بدست آورد.

۶.قلموی سرگرد

برای رنگ آمیزی کارهای ویترای باید از قلموی سرگرد استفاده کرد که با سایز های مختلف برای کارهای ظریفتر وضخیم تر قابل تغییر است وبابرندهای خرم وپارس آرت و… در بازار موجود هست ولی این دومارک از همه بهتر وبا کیفیت تر هستند.نکته مهم اینکه بعد از کار باهمان حلال خود رنگ ها حتما قلموها را شسته ودر جاقلمی یا لیوانی قرار دهید که موی قلمو ها خراب نشود وبعضی مواقع آن ها را کمی با روغن چرب کنید تا خیلی خشک نشوند.

۷.پالت

وسیله ای که رنگها را داخل آن میریزید وترکیب می کنید جهت رنگ آمیزی کار های ویترایدر شکلها وسایز های مختلف. البته نکته مهم اینکه برای اینکه پالت خیلی کثیف نشود شما می توانید از فویل آلومینومی استفاده کنید ودر حباب های پالت قرار دهید تا بعد از کار آنها را دوربیاندازید. پالت تمیز بماند.

۸.پیپت

وسیله پلاستکی که باآن می توان به جای قلمو رنگ را روی سطح کار قرار داد وحتی در سطح کار پخش کرد.

۹.چسب کاغذی وطرح های ویترای

برای چسابندن طرح روی شیشه از چسب کاغذی استفاده کنید که به راحتی ازشیشه جدا می شود واثری روی آن نمی گذاردو همین طور طرح های ویترای که می توانید خودتان بکشید یا پرینت بگیرید وزیر کار قراردهید.

خوب عزیزان برای شروع کار ویترای نیاز به این وسایل اولیه هست که بعد از پیشرفت در کار یک سری رنگها ووسایل دیگر هم می توان به کار اضافه کرد.

امیدوارم این آموزش مفید باشد وبتواند به شما برای شروع کار کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *